Vondst van de week

In navolging van de vorige vondst van de week, de kleine duigen van een emmer, laten wij de komende twee weken een grote plank zien. Dit is een duig van een ton die bij het archeologisch onderzoek in Nieuw-Rhijngeest Zuid is aangetroffen. 

Dat het hier om een duig van een ton gaat, blijkt uit de groef aan het uiteinde van de plank. Deze groef geeft duidelijk aan waar vroeger de bodem van de ton heeft gerust. Deze duig is sterk verweerd, hierdoor zijn de mogelijke sporen van de hoepels, aan de buitenzijde van de duig, helaas niet te zien. 

archeologisch vondst houten deel van een ton, smal lang voorwerp

In het gebied van Nieuw-Rhijngeest zijn veel houten resten van tonnen gevonden. Deze werden gebruikt om waterputten te bekisten om zo de put te verstevigen, zodat deze niet instortte. Onderzoek heeft uitgewezen dat de duigen niet vaak in volle lengte zijn bewaard. Maar men heeft een methode bedacht waardoor we wel de lengte van een duig en dus de hoogte van een ton kunnen schatten. Het breedste deel van de duig bevindt zich namelijk op de helft van de totale lengte van de duig. Door het deel tot het breedste punt op te meten, weet men de helft van de lengte. Door te vermenigvuldigen met 2 krijgt men de totale lengte.

Helaas is deze duig te kort om het breedste deel te bepalen. Dat betekent dus, dat deze duig op zijn minst 2x zo groot is. De duig is 70 cm, dus de minimale totale lengte van de duig is 1,40 meter. 

Andere vondsten

Wilt u de andere vondsten bekijken? Kijk dan op de pagina's over archeologie.

Kies een periode

U bent hier: nieuws » 2012 » 01 » 23 » vondst van de week

Overige links

English version

Naar boven